Warto wiedzieć

Monitoring IP

Kamery cyfrowe, inaczej zwane kamerami IP coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynku zabezpieczeń i wszystko wskazuje na to, że właśnie w nich leży przyszłość branży Telewizji Przemysłowej.

Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej, systemy CCTV oparte o kamery IP oferują znacznie większą funkcjonalność w porównaniu z tradycyjnymi systemami analogowymi.

Główne zalety kamer cyfrowych:

– bardzo wysokie rozdzielczosci obrazu (do 8 megapixeli), co wiąże się z większą ilością detali widocznych na obrazie, a w efekcie obniżeniem ilości kamer na obiekcie,

– możliwość zasilania kamer za pomocą technologii Power over Ethernet (PoE – zasilanie bezpośrednio z sieci komputerowej, obniżenie kosztów instalacji)

– duża elastyczność systemu – nie jest wymagany zakup urządzenia rejestrujacego, kamery mogą nagrywać obraz na karcie SD lub na komputerze użytkownika,

– możliwość integracji z istniejącą infrastrukturą sieciową, w tym z siecią bezprzewodową,

– zdalny dostęp do każdej kamery z osobna poprzez indywidualny interfejs www lub do całego systemu poprzez dedykowane oprogramowanie,

– kilka strumieni video, do różnych zastosowań (nagrywanie, zdalny podgląd, podgląd mobilny, obraz na stronie www lub na ftp),

Wbrew powszechnemu przekonaniu o wysokich kosztach systemu cyfrowego, instalacje te stają się coraz bardziej doeceniane ze względu na możliwości, które w dobie telewizji analogowej nie były w ogóle dostepne.

Coraz częsciej przedsiębiorcy przekonują się o tym, dpowiednio dobrany system nadzoru wideo z opcjami inteligentnego monitoringu oraz możliwości integracji z systemami typu POS czy CRM, może nie tylko zapewnić optymalne zabezpieczenie obiektów, ale także poprzez lepsze zrozumienie potrzeb klientów poprawić wyniki finansowe.

Kontrola Dostępu

Kontrola dostępu – system polegający na zainstalowaniu odpowiednich urządzeń lub oprogramowania oraz wdrożeniu procedur organizacyjnych, mających na celu identyfikację podmiotu.


Kontrola dostępu znajduje zastosowanie głównie wśród wielkich korporacji, których pracownicy pracują w biurowcach i kampusach. Często systemy te stosuje się do zabezpieczeń pojedynczych pomieszczeń, takich jak magazyny czy serwerownie. O popularności tej metody uwierzytelniania świadczy fakt wprowadzenia jej na imprezach masowych, wyciągach narciarskich, a nawet na płatnych parkingach.

Metody identyfikacji

Niski stopień zabezpieczeń (pamięć)
kod numeryczny lub alfanumeryczny
Średni stopień zabezpieczeń (klucz)
karta plastikowa z nadrukowanym kodem kreskowym
karta zbliżeniowa
karta chipowa
karta magnetyczna
Wysoki stopień zabezpieczeń (cechy biometryczne)
odcisk palca (linie papilarne)
geometria dłoni
tęczówka oka
siatkówka oka
głos
rysunek żył
DNA

 

Wszystkie metody identyfikacji wymagają odpowiednich urządzeń wejściowych (skaner, klawiatura) oraz wykonawczych (rygle, zamki elektroniczne). Korzystnym rozwiązaniem jest połączenie wszystkich elementów systemu w sieć, tworząc oparty na informatyce system zabezpieczeń.

 

 

Definicja za wikipedia.org

Cyfrowy Rejestrator Wideo (DVR)

Cyfrowy rejestrator wideo – jest urządzeniem nagrywającym wideo w cyfrowym formacie na dysku twardym lub na innym medium. Ze względu na budowę i funkcje można wyróżnić cyfrowe rejestratory wideo na bazie komputera klasy PC oraz urządzenia w specjalnej obudowie wyprodukowane tylko i wyłącznie do celów nagrywania wideo w systemie telewizji przemysłowej.

 

Definicja za wikipedia.org

Kamera Przemysłowa

Kamera przemysłowa – kamera stosowana w systemach monitoringu (np. CCTV), w celu zapewnienia bezpieczeństwa w obiektach wymagających ochrony, np. bankach, sklepach, stacjach benzynowych itp. Zainstalowanie kamer monitorujących stwarza większe prawdopodobieństwo schwytania włamywacza lub napastnika poprzez uwiecznienie jego wizerunku.

Kamera przemysłowa składa się z:
przetwornika, który przetwarza obraz obiektu na sygnał elektryczny;
obiektywu;
zestawu urządzeń elektronicznych, które dokonują obróbki sygnału elektrycznego.

Podstawą do osiągnięcia dobrej jakości obrazu jest dokładność wykonania przetwornika oraz jakość i prawidłowy dobór obiektywu. Automatyka kamery może skorygować sygnał tylko w pewnych granicach, dlatego należy traktować ją jako pożyteczne uzupełnienie.
W kamerach stosuje się obecnie przetworniki wykonywane w technologiach:

CCD (Charged Coupled Device)

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor).

CCD – to przetwornik oparty na zasadzie gromadzenia ładunku na sensorze pod wpływem światła. Technologia wykonywania takich przetworników, choć opracowana jako pierwsza, jest droga i dostępna tylko nielicznym firmom.

CMOS – to przetwornik produkowany w oparciu o technologię produkcji układów scalonych, gdzie światło steruje bramką tranzystora, będącego pojedynczym sensorem. Technologia tania, dostępna wielu firmom, pozwalająca na rewolucję cenową, ponieważ do tej pory przetwornik zawierał w sobie ok. 40% kosztów układu elektronicznego kamery. Rozwój przetworników CMOS następuje poprzez:
zmniejszanie elementów mikrotranzystorowych; wyposażanie ich w mikrosoczewki, własne wzmacniacze sygnału APS (Active Pixel Sensor) i własne przetworniki analogowo-cyfrowe.

 

W bliskiej przyszłości należy się spodziewać takiego dopracowania tej technologii, że stanie się ona podstawą w budowie kamer i aparatów cyfrowych – mimo że obecnie kojarzona jest ze sprzętem niższej jakości. W tradycyjnej technologii sygnał był w całości „sczytywany” z przetwornika, wzmacniany i dopiero poddawany dalszej obróbce.
Przełom jakościowy w odbiorze sygnału z przetworników wprowadziła technologia DSP. W tego typu przetwornikach każdy element światłoczuły jest wyposażony we własny przetwornik analogowo cyfrowy. Sygnał zostaje przetworzony na postać cyfrową na poziomie poszczególnych elementów światłoczułych – zmniejsza to zakłócenia, pozwala na możliwość sterowania pracą poszczególnych elementów światłoczułych. Każdy piksel może być odczytywany tuż przed osiągnięciem stanu nasycenia, co redukuje możliwość prześwietlenia. W stosunku do tradycyjnych kamer, pojawiają się nowe możliwości, takie jak: detekcja ruchu, programowany backlight, zdalne sterowanie przez złącze RS-232, datownik, generator opisu, czy menu ekranowe. Generalnie, takie kamery charakteryzują się lepszym kontrastem, często posiadają możliwość redukcji efektu rozmycia jasnych punktów obrazu (efekt taki występuje, kiedy obserwujemy obraz z punktami o bardzo dużej jasności, które są widziane wtedy jako smuga). W najbardziej rozbudowanych kamerach z DSP możliwa jest detekcja zmiany oświetlenia oraz elektroniczny zoom. Inną technologią digitalizacji na poziomie elementów światłoczułych jest MOSAD (Multiplexed Oversample Analog to Digital Conversion)
Jednym z elementów oceny jakości przetwornika jest ilość elementów światłoczułych – pikseli. Proste kamery posiadają 320 000 punktów (pikseli), natomiast kamery wyższej klasy nawet 5 milionów.

Kamery o ilości pikseli powyżej miliona nazywane są megapikselowymi.

 

Kamery przemysłowe można podzielić na:

zewnętrzne – w specjalnej obudowie z grzałką i oświetlaczem podczerwieni, poprawiającym jakość obrazu w nocy;
wewnętrzne – kompaktowe lub przykryte specjalną szklaną kopułką (tzw. kopułkowe).

Kamery przemysłowe dzieli się również na:

kamery stacjonarne (stałe);
kamery obrotowe – posiadające wbudowaną głowicę, która umożliwia ruch kamery w poziomie i pionie;
kamery tubowe – poruszające się na wózku, w specjalnie przygotowanym do tego celu tunelu.

 

 

Definicja za wikipedia.org